Czym kierować się kupując wózek inwalidzki?

Osoby niepełnosprawne bardzo często korzystają z wózka inwalidzkiego. W sprzedaży dostępne są obecnie wózki inwalidzkie różnych rodzajów. Wyróżnić można wózki inwalidzkie zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?

Wózki inwalidzkie są bardzo zróżnicowane pod względem napędu. Wózek inwalidzki może być poruszany przez opiekuna, siłą mięśni albo przez silnik elektryczny. Wózek inwalidzki dobiera się kierując się różnymi kryteriami. Na pewno wybierając wózek inwalidzki należy kierować się stopniem niepełnosprawności osoby, dla której jest przeznaczony oraz jej aktywnością.

Elektryczny wózek dla niepełnosprawnych najlepiej sprawdza się w przypadku osób ze znaczną niepełnosprawnością. Wózek dla niepełnosprawnych ręczny wyposażony jest w duże albo mniejsze koła. Wózek z dużymi kołami jest lekki i łatwy w przewożeniu. Jest odpowiedni dla osób aktywnych, których choroba nie pozbawiła siły w rękach. Ten drugi wymaga prowadzenia przez opiekuna.

Jaki wózek dla osoby niepełnosprawnej wybrać?

Wózek rehabilitacyjny jest lekki i zwrotny, często używany jest na oddziałach szpitalnych. Wózek ma małe rozmiary, a to oznacza, że można poruszać się nim po mieszkaniu. Ręcznie kierowany wózek ortopedyczny jest też tańszy niż elektryczny.

Wózek ortopedyczny – zarówno ręczny, jak i elektryczny – można dzisiaj kupić bez problemów. Warto wiedzieć, że wózek ortopedyczny można kupić z dofinansowaniem. Dofinansowanie można uzyskać w NFZ albo PFRON.