Gdy na flotę przedsiębiorstwa składa się jeden samochód firmowy, zwykle zarządzaniu nią nie poświęca się wiele uwagi. Nie brakuje firm, w których nie przywiązuje się do niego wagi także wtedy, gdy flota się rozrasta. Nietrudno się jednak domyślić, że rozwiązania sprawdzające się w przypadku jednego auta, nie są już równie skuteczne, gdy aut tych jest co najmniej kilka. Co zatem można zyskać zatrudniając fleet managera?
Na czym polega zarządzanie flotą?
Właściciele firm, którzy zastanawiają się nad zatrudnieniem fleet managera liczą przede wszystkim na to, że pod jego czujnym okiem flota aut służbowych będzie generować niższe koszty. Tymczasem okazuje się, że zarządzanie flotą samochodową może pociągać za sobą także szereg innych korzyści.
Pozwala choćby na bardziej przemyślany zakup pojazdów, umożliwia sprawne załatwianie tych spraw, które wiążą się z badaniami technicznymi, zapewnia sprawniejszą administrację flotą i umożliwia poszukiwanie rozwiązań, które pozwalają na lepsze jej wykorzystywanie przy niższych kosztach.
Jak znaleźć dobrego fleet managera?
Nie każda flota samochodowa jest zarządzana jednakowo skutecznie. Nietrudno się więc domyślić, że rola fleet managera jest znacząca. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie może być zatem odpowiedzialna jedynie za analizowanie wskaźników dostarczanych przez specjalistyczne oprogramowanie. Właściciel firmy ma prawo oczekiwać od niej także tego, że będzie sprawnie zarządzać zasobami ludzkimi.
Od dobrego menadżera floty należy też wymagać zainteresowania motoryzacją. Mówimy o branży systematycznie zmieniającej się i wprowadzającej coraz to nowsze rozwiązania, trudno więc dziwić się, że osoba, która nie interesuje się nimi, nie jest też w stanie rozwijać floty tak wydajnie, jak się tego od niej oczekuje.