Jaki wózek dla osoby niepełnosprawnej ruchowo?

Osoby niepełnosprawne, stale lub czasowo unieruchomione, mogą aktywnie się poruszać dzięki wózkom inwalidzkim. Wózki inwalidzkie, które obecnie dostępne są w sprzedaży różnią się rozmiarem i napędem.

Jaki wózek wybrać dla osoby niepełnosprawnej?

Jeśli chodzi o napęd, to w sprzedaży znajdują się wózki inwalidzkie z napędem manualnym i elektrycznym. Manualne wózki inwalidzkie są niewielkie, doskonale sprawdzają się do poruszania po mieszkaniu. Można je też łatwo złożyć i zapakować do auta.

Na samodzielne poruszanie się ręcznie sterowanym wózkiem nie każda osoba niepełnosprawna ma wystarczająco dużo siły. Wtedy rozwiązaniem jest elektryczny wózek dla niepełnosprawnych. Elektryczny wózek dla niepełnosprawnych ma znacznie większe gabaryty niż ręczny. Należy więc pamiętać, że wózek rehabilitacyjny elektryczny nie wszędzie się zmieści.

Jaki jest koszt zakupu wózka inwalidzkiego?

O tym, jakie wózek rehabilitacyjny zostanie ostatecznie wybrany bardzo często decydują możliwości finansowe. Wózek elektryczny jest dość drogi. Na jego zakup nie każdego jest stać. Niezależnie od tego, jaki wózek ortopedyczny zamierzamy kupić, pamiętajmy, że na zakup można uzyskać dofinansowanie.

Wózek ortopedyczny może zostać dofinansowany przez PFRON czy PCPR. Wniosek o dofinansowanie na wózek ortopedyczny można złożyć także w MOPS-ie. Warto pamiętać, że nie każdy sklep medyczny, w którym można kupić wózek obsługuje wnioski z dofinansowaniem. Nie każdy też zapewnia serwis wózków inwalidzkich.