Jakie elementy są potrzebne do budowy komina?

Jeżeli chcemy aby nasz komin i cały system wentylacyjno-grzewczy właściwie dział, powinniśmy zadbać o prawidłowe nasady kominowe, dzięki którym otrzymamy odpowiedni ciąg, a dodatkowo komin nie zostanie zatkany przez żadne śmieci ani gniazda, które często lubią sobie budować na kominach ptaki. Dlatego jeżeli chcemy, aby nasz system kominowy działał prawidłowo, musimy wyposażyć się w odpowiedni daszek, zwany także nasadą kominową.

Na czym polega ciąg wsteczny?

Jak już wspomnieliśmy nasada kominowa jest niezbędna. To dzięki niej komin jest chroniony przed niewłaściwymi czynnikami atmosferycznymi, a dodatkowo stanowi ciekawe wykończenie estetyczne dla komina. Poza tym taka nasada kominowa wentylacyjna wpływa korzystnie na prawidłowy ciąg i zapobiega ciągowi wstecznemu. Co to właściwie jest ciąg wsteczny i czym może grozić?

Jeżeli podczas palenia w piecu dojdzie do ciągu wstecznego, spaliny cofną się z powrotem do pomieszczenia i może doprowadzić do zanieczyszczenia i zaczadzenia. Dlatego tak ważne jest, aby została zamontowana właściwa nasada kominowa, dzięki której w przewodach wentylacyjnych całość powietrza będzie odprowadzana w sposób prawidłowy.

Zamontuj komin nasadowy obrotowy

Mowa tutaj oczywiście nie o samym kominie, a o jego wykończeniu. Jeżeli zakończeniem komina będzie obrotowa nasada komina wentylacyjnego, zapewnimy kominowi odpowiedni ciąg nawet podczas silnych i zmiennych wiatrów. Wtedy taka nasada obraca się względem wiejącego wiatru i jeszcze lepiej chroni system wentylacyjny w całym domu. nie zależnie od tego czy mamy kotłownie, a w niej stoi piec węglowy, czy źródłem ciepła w naszym domu jest kominek. System wentylacyjny to najważniejszy element wykończenia komina, aby ogrzewanie odbywało się w sposób bezpieczny i właściwy.