Preparat do dezynfekcji rąk – jak wybrać najlepszy?

Jeszcze kilka lat temu dezynfekcja rąk kojarzyła się przede wszystkim ze szpitalami i placówkami ochrony zdrowia. Dzisiaj jest ona obecna w niemal każdej dziedzinie życia. Dlatego też płyny do dezynfekcji stały się produktami ogólnie dostępnymi i używanymi zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych.

I wszystko na to wskazuje, iż środki do dezynfekcji rąk zostaną z nami na dłużej. Dlatego też tak ważne jest to, aby spełniały one wszystkie swoje funkcje i zadania. Zatem na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie?

Po pierwsze – odpowiedni skład

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze tego rodzaju preparatu jest to, aby płyn dezynfekcyjny był skuteczny i spełniał wszystkie swoje zadania. A za te właściwości odpowiada odpowiedni skład. W tym przypadku powinien być to produkt na bazie alkoholu. Jednak co warte podkreślenia – alkohol ten powinien być w odpowiednim stężeniu. Według WHO stężenie alkoholu powinno wynosić minimum 60%, jednak najbardziej skuteczny jest taki płyn, w którym owo stężenie jest na poziomie od 96 do 99%.

Po drugie – składniki dodatkowe

Płyny do dezynfekcji rąk powinny być przede wszystkim skuteczne. Jednak wysoka skuteczność często wiąże się z nieprzyjemnymi efektami ubocznymi w postaci wysuszenia i podrażnienia rąk. Dlatego też – aby tego uniknąć – przy wyborze takiego preparatu warto też zwrócić uwagę na składniki dodatkowe. Tutaj ważne są substancje nawilżające, które niwelują drażniące działanie alkoholu.

Wśród takich substancji najlepiej sprawdzi się panthenol lub gliceryna. Jednocześnie wszyscy wiemy, iż taki płyn do dezynfekcji odznacza się niezbyt przyjemnym zapachem. Dlatego też można zdecydować się na produkt, który zawiera określone substancje zapachowe wpływające na większy komfort użytkowania.

Po trzecie – konsystencja płynu do dezynfekcji

Innym kryterium wyboru środków do dezynfekcji rąk może być ich konsystencja. W sprzedaży są dostępne przede wszystkim płyny, pianki i żele. Te ostatnie są najbardziej wydajne, dzięki czemu mogą być pakowane do niewielkich opakowań. Jednak wybór konkretnej konsystencji to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od subiektywnych potrzeb i upodobań.

Płyny do dezynfekcji rąk to obecnie produkty używane powszechnie. A ponieważ ich wybór jest tak duży, to każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, co będzie zarówno skuteczne, jak i komfortowe w użytkowaniu.