Silikonowe plastry na blizny – jak działają i jakie dają efekty?

Blizny to widoczne następstwa urazów, operacji czy oparzeń. Nie tylko mogą przynosić ból bądź dyskomfort, ale także wyglądają dosyć nieestetycznie. Dlatego tak wiele osób chce się ich pozbyć jak najszybciej. A skutecznym sposobem na poprawienie elastyczności blizn i zmniejszenie ich widoczności są plastry silikonowe na blizny. Jak działają i jakie przynoszą efekty?

Jak działają plastry silikonowe?

Plastry na blizny stworzone z silikonu wspierają regenerację tkanki bliznowatej. Jak to się odbywa? Z jednej strony takie plastry podnoszą temperaturę skóry o około 2 stopnie, co powoduje wzrost aktywności kolagenazy (czyli enzymu odpowiedzialnego za regenerację tkanek). Z drugiej – plastry posiadają właściwości okluzyjne. Oznacza to, iż tworzą na powierzchni skóry przezroczystą i cienką warstwę chroniącą przed parowaniem wody z naskórka. Dzięki temu plaster zapewnia nie tylko właściwą wilgotność, ale też chroni bliznę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego też plastry silikonowe (i to zarówno plastry silikonowe po cc, jak i wszystkie inne) usprawniają leczenie i minimalizują ryzyko powstawania blizn przerostowych. Jednocześnie są bezwonne i niebrudzące, co także jest ich dużą zaletą.

Plastry silikonowe – zastosowanie

Plastry silikonowe na blizny charakteryzują się wieloma zaletami. Jedną z nich jest uniwersalność i wszechstronność. Plastry silikonowe mogą być wykorzystywane nie tylko jako plastry na blizny po cesarce, ale też po wszelkich urazach czy oparzeniach. Świetnie sprawdzają się w pielęgnacji blizn pooperacyjnych, przyczyniając się do ich szybszego zagojenia. Dodatkowo przydadzą się rodzicom, którzy mogą je wykorzystywać u dzieci po różnorodnych upadkach czy urazach. 

Plastry silikonowe mogą być używane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ich uniwersalność, skuteczność, szybkość działania oraz łatwość stosowania sprawia, iż cieszą się bardzo dużą popularnością.