Wybór wózka dla osoby niepełnosprawnej

Wózki inwalidzkie umożliwiają poruszanie osobom niepełnosprawnym. Mogą być poruszane siłą mięśni albo silnikiem elektrycznym. Dzisiaj można znaleźć także hybrydowe wózki inwalidzkie. W tych ostatnich siłę mięśni wspiera silnik elektryczny.

Jaki wózek inwalidzki będzie odpowiedni?

Wózki inwalidzkie umożliwiają osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się, a jednocześnie utrzymują i stabilizują ciało. Wózek dla niepełnosprawnych powinien być dostosowany do stanu zdrowia i utrzymywanej aktywności. Dla osób, które są w stanie samodzielnie się poruszać, które nie mają unieruchomionej górnej części ciała, mogą wybrać ręczny wózek dla niepełnosprawnych.

Ręczny wózek dla niepełnosprawnych występuje w wersji z dużymi i mniejszymi kolami. Jest lekki, zwrotny, ale jednocześnie mniej stabilny. Można się nim przemieszczać nie tylko po mieszkaniu. Wózek rehabilitacyjny również sprawdzi się do poruszania po mieszkaniu. Elektryczny wózek sterowany jest za pomocą pilota.

Jakie są ceny wózków rehabilitacyjnych?

Wózek rehabilitacyjny nie jest tani. Jego cena zależy między innymi od tego, czy jest on ręczny czy elektryczny. Wózek ortopedyczny elektryczny kosztuje więcej niż ręczny. Warto więc wiedzieć, że wózek ortopedyczny można kupić z dofinansowaniem. Wniosek o dofinansowanie zakupu wózka ortopedycznego można składać nie tylko w NFZ. Dofinansowanie na wózek można uzyskać także w PFRON czy MOPS. Dofinansowanie z NFZ osobom dorosłym przysługuje raz na 5 lat.