Termin rozwiązania business intelligence jest stosowany zazwyczaj podczas opisywania tych programów, które przetwarzają dane odnoszące się do sposobu funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa. Business intelligence dostarcza więc informacji, które można wykorzystać po to, aby konkretna firma stała się przedsiębiorstwem bardziej konkurencyjnym. Dane zbierane w ten sposób mogą jednak pomóc również w przewidywaniu sytuacji kryzysowych oraz w reagowaniu na nie w adekwatny sposób.
Komu przyda się BI
Gdy systemy business intelligence debiutowały na polskim rynku, kojarzono je przede wszystkim z rozwiązaniami idealnymi dla innowacyjnych podmiotów. Dziś jednak trudno już wyobrazić sobie jakąkolwiek firmę zabiegającą o rozwój, która nie miałaby potrzeby ich wdrażania. Dzięki analizom i raportom można poznać nie tylko specyfikę firmy, ale i zorientować się, co w jej ramach wcale nie funkcjonuje tak, jak powinno.
Często restrukturyzacji wymagają całe działy, brak odpowiednich narzędzi sprawia jednak, że łatwiej można ukryć to, jak bardzo są niewydolne. Jednocześnie BI sprawia, że łatwiej oszacować koszty, z jakimi będzie się musiała mierzyć firma albo wysokość jej przyszłej sprzedaży.
Udogodnienia dla firm
Mówiąc o rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie firmy i zwiększających jej wydajność, warto wspomnieć także o location intelligence. W tym wypadku analizie podawane są przede wszystkim dane geoprzestrzenne. Systemy LI przydają się w bankowości, branży ubezpieczeniowej, są też niezbędne, gdy planuje się ekspansję na rynku, który ciągle jeszcze jawi się jako nieodkryty. Pozwalają na określenie, jakie mogą być potrzeby potencjalnych klientów, są też w stanie zwrócić uwagę analityków na trudności, z jakimi ci ostatni będą musieli się mierzyć.