Śrutownik bijakowy, nazywany też rozdrabniaczem, jest maszyną, która jest w stanie nie tylko rozdrabniać, ale również przepychać różne typy materiałów. Przeważnie wspomina się w tym kontekście o odpadach organicznych, korzeniach oraz gałęziach, choć śrutownik radzi sobie doskonale także z trocinami, a nawet z rozdrabnianiem ziaren zbóż. Przeważnie mamy z nim do czynienia w ogrodnictwie i rolnictwie. Zapotrzebowanie na śrutowniki zgłaszają jednak również firmy związane z przemysłem drzewnym i leśnym.
Śrutownik – specyfika i budowa
W zależności od rodzaju rozdrabniacz bijakowy może bazować zarówno na silniku spalinowym, jak i elektrycznym. W obu przypadkach silnik odpowiada za napędzanie wału z bijakami. Materiał trafia do komory rozdrabniania, a już po zakończeniu procesu, jest wyrzucany na zewnątrz. Co warte podkreślenia, śrutownik ssąco tłoczący jest znany ze swojej wydajności. Może być stosowany z powodzeniem nawet wtedy, gdy nie ma zbyt wiele czasu a pojawia się konieczność rozdrobnienia dużych ilości materiałów. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z rozwiązaniem obsługiwanym intuicyjnie i charakteryzującym się wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Najpopularniejsze rodzaje śrutowników
Najmniejszym, a jednocześnie najtańszym śrutownikiem jest model ręczny. Przeważnie posiada jednofazowy silnik elektryczny i nie radzi sobie najlepiej z dużymi ilościami materiału, jest jednak poręczny i dość prosty w obsłudze, a tym samym szybko zyskuje zainteresowanie kolejnych nabywców. Popularny jest także śrutownik spalinowy. Jest on już bardziej zaawansowany technologicznie, słowa uznania pod jego adresem padają jednak przede wszystkim dlatego, że można z niego korzystać nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.