Metody stosowane w budownictwie

Nasady kominowe jak sama nazwa wskazuje mają bezpośredni związek z kominem, są one zakładane na samym szczycie komina, a dzięki nim całość instalacji wentylacyjnej przy kominie działa prawidłowo. Zastanówmy się bliżej jakie zalety ma taka nasada kominowa i co daje jej montaż przy otworze kominowym?

Zalety nasad komina wentylacyjnego

Każda nasada kominowa wentylacyjna, jak już wcześniej wspomnieliśmy ma za zadanie usprawnić wentylację kominową. To dzięki niej stabilizuje się cały ciąg kominowy w instalacji wentylacyjnej, gwarantując mu pełne wspomaganie, podczas palenia w piecu. Czy nasady kominowe mają jeszcze inne zalety? Oczywiście, że tak.

Przede wszystkim chronią komin przed fenami, a także odstraszają wszelkiego rodzaju ptactwo przed siadaniem i tworzeniem na otworach kominowych swoich gniazd. Nikt z nas nie lubi wspinać się na dach tylko po to, aby usunąć gniazdo, które zatyka przewód kominowy.

Rodzaje udogodnień w budownictwie

Jeżeli już wiemy co to jest nasada komina wentylacyjnego i jakie ma zastosowanie w domach jednorodzinnych, a dokładniej w systemach kominowych i wentylacyjnych, zastanówmy się jakie mamy rodzaje nasad kominowych. Tutaj możemy rozróżnić nasady kominowe stałe, samonastawne bądź obrotowe, a każde z nich ma swoiste zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym.

Jak sama nazwa wskazuje nasady kominowe stale są montowane na stałe i niezależnie od warunków atmosferycznych, nie przekręcają się, a co za tym idzie mogą nie spełniać właściwie swojej roli. Najlepsze wydają się być nasady kominowe obrotowe, które są wprawiane w ruch za pomocą wiatru. Jeżeli wiatr nie wieje, także taka nasada kominowa pozostaje bez ruchu. Ze względu na niską cenę, warto wybrać nasady stałe.