Montaż instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

Darmowy prąd ze słońca brzmi naprawdę bardzo kusząco. Fotowoltaika budzi więc coraz większe zainteresowanie, a liczba osób zdecydowanych na własną elektrownię słoneczną systematycznie rośnie.

Czy każdy może mieć panele fotowoltaiczne?

Jeszcze kilka lat temu koszt fotowoltaiki był naprawdę bardzo wysoki. Dzisiaj to się zmieniło. Ceny paneli słonecznych są trochę niższe, co sprawiło, że koszt fotowoltaiki jest niższy. Wiele osób szukających firmy instalacyjnej, zastanawia się ile kosztują panele fotowoltaiczne. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, ile kosztują panele fotowoltaiczne.

To, ile kosztują panele fotowoltaiczne zależy od wielu czynników. Koszt fotowoltaiki zależy od bardzo wielu czynników. Decyduje o tym między innymi moc instalacji. Ceny paneli słonecznych zależą też od ich rodzaju. Najniższe są ceny paneli słonecznych amorficznych, z uwagi na niską efektywność są montowane wyjątkowo rzadko.

Czy trzeba uzyskać pozwolenie na montaż paneli?

Na przeciętnych budynkach jednorodzinnych montowane są instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Prace montażowe, które związane są z wykonaniem instalacji o takie mocy nie wymagają żadnych zezwoleń. Wykonana instalacja musi jednak zostać zgłoszona do operatora sieci energetycznej. Z reguły w imieniu klientów wszelkich formalności dopełniają pracownicy firmy montującej panele.

Fotowoltaika cena nie musi dzisiaj być bardzo wysoka. Osoby, które obawiają się, że fotowoltaika cena jest dla nich za droga mogą skorzystać z dotacji.