O tym, że fotowoltaika Kościerzyna może nam zapewnić niezależność energetyczną, wiadomo nie od dziś. Nie od dziś mówi się jednak również o tym, że nie wszystkie panele słoneczne są tak samo wydajne. Pozyskiwanie energii za ich pośrednictwem jest z resztą już na tyle popularne, że również wśród Polaków możemy spotkać zarówno osoby zachwycone panelami, jak i te, które żałują zainwestowanych w nie pieniędzy. Mając tego świadomość trudno nie stawiać pytania o to, na co zwracać uwagę w momencie ich zakupu.
Na czym polega sprawność paneli fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne wybiera się analizując charakteryzujące je parametry. Sprawność nie bez przyczyny jest przy tym uważana za jeden z najważniejszych. Informuje nas ona, ile procent energii słonecznej panel jest w stanie przekształcić w energię elektryczną. Tu warto jednak pamiętać o tym, że pod uwagę brane są tak zwane warunki testowe STC. W praktyce oznacza to, że sprawność paneli podawaną przez producenta powinno się odnosić do sytuacji, w której temperatura powietrza wynosi 25 stopni Celsjusza, nie ma wiatru, a promieniowanie słoneczne ma siłę 1000W/m2.
O czym informuje moc znamionowa paneli
Analizując panele fotowoltaiczne można znaleźć jeszcze inny parametr, który zasługuje na naszą uwagę. Jest nim moc znamionowa wyrażana za pomocą watopików. Wynika ona zarówno ze sprawności paneli, jak i z ich wymiarów i także jest podawana w odniesieniu do ustandaryzowanych warunków testowych. I ten parametr należy traktować z pewną ostrożnością, bo panel o większej mocy wcale nie musi być wykonany z wysokiej jakości ogniw. Może być więc rozwiązaniem wydajnym, które jednak nie jest tak żywotne, jak moglibyśmy tego oczekiwać.