Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Na rynku odnawialnych źródeł energii coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika. Montaż instalacji fotowoltaicznej to sposób na darmowy prąd. Czy jednak każdy może sobie pozwolić na montaż paneli?

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Zdecydowana większość paneli fotowoltaicznych jest montowana na dachach. Ważne jest, aby dachy te nie były zacienione. Obecnie panel montuje się też na ziemi na specjalnych stelażach. Osoby, które interesują się możliwością montażu paneli słonecznych, pyta przede wszystkim o fotowoltaika cena.

Na koszt fotowoltaiki składa się wiele różnych czynników. To, ile kosztują panele fotowoltaiczne zależy między innymi od ich rodzaju i jakości. Do tego należy pamiętać, że ceny paneli słonecznych mogą być różne nie tylko w poszczególnych firmach. Ceny paneli słonecznych mogą różnić się także w zależności od regionu kraju.

Jakie panele są montowane?

Na rynku dostępne są obecnie panele słoneczne monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Te ostanie wykazują się dość niską skutecznością działania. Ceny paneli słonecznych amorficznych należą do najniższych, ale montowane są niezwykle rzadko. Czarne panele, które można zobaczyć na dachach większości budynków to panele monokrystaliczne. Ich skuteczność jest określana na bardzo wysokim poziomie.

Koszt fotowoltaiki złożonej z paneli monokrystalicznych będzie jednak wyższy. Osoby, które obawiają się, że koszt fotowoltaiki przekracza ich możliwości finansowe mogą składać wnioski o dofinansowanie.