Jak najlepiej zarządzać flotą aut w firmie?

Choć flota aut służbowych jest charakterystyczna dla każdej firmy, kwestie związane z zarządzaniem nią ciągle jeszcze bywają traktowane po macoszemu. W wielu podmiotach samochód firmowy jest eksploatowany na dziesiątki sposobów, nikt nie troszczy się przy tym ani o jego stan, ani o zasadność jego wykorzystywania.

O tym, jak poważnym błędem było ignorowanie zalet zarządzania flotą samochodową właściciele i pracownicy firm przekonują się więc często dopiero wówczas, gdy poważna awaria unieruchamia flotę w momencie, w którym auta są najbardziej potrzebne.

Co warto wiedzieć o zarządzaniu flotą samochodową?

Zarządzanie flotą samochodową to złożony proces. Przeważnie kojarzymy go z nadzorowaniem pojazdów użytkowych i być może właśnie dlatego wiele osób myśli o nim niechętnie. Tymczasem na proces ten składa się zdecydowanie więcej czynności. W zależności od tego, z jaką branżą mamy do czynienia, o zarządzaniu flotą możemy mówić również w kontekście śledzenia tras, monitorowania stanu technicznego aut oraz wielu innych czynnościach.

Bez względu na to, jakie działania składają się na zarządzanie flotą samochodową, ich celem jest poprawa zarówno jej wydajności, jak i produktywności. Flota samochodowa, którą się mądrze zarządza, jest też bezpieczniejsza dla samych kierowców.

Jakie usługi są przydatne dla firm?

W firmie zwykle zatrudniony jest przynajmniej jeden pracownik odpowiedzialny za zarządzanie flotą samochodową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby korzystać z usług osoby zatrudnionej przez firmę zewnętrzną. Osoba wykonująca tego rodzaju funkcję bazuje przede wszystkim na posiadanej przez siebie wiedzy i doświadczeniu. Może jednak zarządzać flotą także dzięki temu, że dysponuje odpowiednim programem komputerowym.