Środki do dezynfekcji rąk to produkty, które obecnie są stosowane niemal wszędzie. Ich używanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wszelkiego rodzaju patogenów, a tym samym – na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby powodowane wirusami, bakteriami czy grzybami. Jednak aby płyn dezynfekcyjny był po prostu dobry, to musi odznaczać się określonymi cechami i właściwościami.
Po pierwsze – skuteczność
Jedną z podstawowych cech, jaką muszą charakteryzować się płyny do dezynfekcji jest ich skuteczność. A za taką skuteczność odpowiada przede wszystkim skład, który w większości przypadków opiera się na alkoholu. Jednak co ważne – alkohol w składzie powinien być w odpowiednim stężeniu.
Minimalne stężenie to 60%, jednak WHO zaleca, aby było ono w granicach od 96 do 98%. Jednocześnie warto tu podkreślić, iż są dostępne środki dezynfekujące wykorzystujące inne substancje aktywne niż alkohol. W każdym przypadku skład powinien być podany na etykiecie produktu.
Po drugie – bezpieczeństwo
Płyny do dezynfekcji rąk powinny być nie tylko skuteczne, ale też nieszkodliwe i bezpieczne. Co to oznacza w praktyce? Otóż w składzie takiego preparatu muszą się znajdować środki, które nie są szkodliwe dla ludzi bądź środowiska.
Dodatkowo producent ma obowiązek umieszczenia na etykiecie wszystkich informacji dotyczących ewentualnych skutków ubocznych czy zagrożeń związanych z użytkowaniem preparatu. Jednocześnie nie może zabraknąć informacji o warunkach bezpiecznego użycia i warunkach przechowywania.
Po trzecie – zgodność z normami
Środki do dezynfekcji rąk – obok skuteczności i bezpieczeństwa – muszą charakteryzować się też dodatkową cechą, a mianowicie zgodnością z obowiązującymi normami (zarówno polskimi, jak i unijnymi). Zgodność z nimi oznacza, że produkt spełnia wszystkie warunki i został dopuszczony do obrotu.
Środki do dezynfekcji rąk są obecnie bardzo powszechne. Jednak aby były skuteczne i bezpieczne, to muszą spełniać odpowiednie warunki. Warto przy ich zakupie zwracać na to uwagę.